Nominees for the 53rd annual Fleur du Cap Theatre Awards

By MapMyWay
31 January 2018

Fleur Du Cap Theatre Awards
2018 Fleur du Cap Theatre Awards go “Elegantly Extravagant”

The Fleur du Cap Theatre Awards are regarded amongst the most valued and prestigious in the South African performing arts industry. This year’s ceremony will take place on Sunday, 18 March at 17:30 at the Baxter Theatre Centre in Cape Town and promises to be an “Elegantly Extravagant” evening.

For over 50 years the Fleur du Cap wine brand has proudly associated itself with the Theatre Awards as displaying the flair that is synonymous with the wine. “Theatre is the showcase for generations of artists; it is an honour to support such a pivotal part of the industry,” says SA Brand Manager for Premium Wines, Khanya Mashalaba.

Through awarding excellence in professional theatre Fleur du Cap wine and the Theatre Awards have played a significant role in the lives of South African theatre-makers.

Winners are chosen from productions performed at professional theatre venues in and around Cape Town. Theatre practitioners are recognised for acting, directing, staging and technical ability. These nominations reflect the excellent theatre talent seen on stages throughout the Western Cape last year.

For the first time, awards will be made in the categories of

  • Best Performance in an Opera (Male), Best Performance in an Opera (Female),
  • Best Performance by an Ensemble,
  • Best Theatre Production for Children and Young People and Best Production.

This year awards will not be made in the category Best Puppetry Design.

The awards are considered in 26 different categories, including for Lifetime Achievement and Innovation in Theatre. The latter will be announced at the ceremony next month.

The judges for the 2017 productions were Africa Melane, Dr Beverley Brommert, Eugene Yiga, Johan van Lill, Marina Griebenow, Maurice Carpede, Niel Roux, Tracey Saunders and Wayne Muller.

A total of 80 diverse productions from the year under review were eligible for Fleur du Cap Theatre Awards.

They are, in alphabetical order
A Handful of Keys, Angels on Horseback, Another One’s Bread, Aunty Merle the Musical, bash: latterday plays, Black, Boy Ntulikazi, Brother Love 2, Buzani Kubawo, Cathy and the Trolley Dollies, Chapter 2 Section 9, Cheers to Sarajevo, Der Fliegende Holländer, Die Dans van die Watermeid, Die Nag Van Legio, Die Reuk van Appels, El Blanco: Tales of the Mariachi, Evita, Evita Bezuidenhout and the Kaktus of Separate Development, Fiela se Kind, Funny Girl, Hamlet, Hemelruim, Immortal, In Bocca al Lupo, In Whorefish Bloomers: The Waitresses’ Lament, Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat, Kafka’s Ape, Kidcasino, King Kong, Klara Maas se hart is gebreek, ensomeer: Die vloeistof-trilogie, From Koe’siestes to Kneidlach, Koöperasiestories, Kwamanzi, Macbeth: The Adult Panto, Mama Africa the Musical, Marat/Sade, Mate, Moedertaal, Nasty Womxn, Nice Coat (Lekker Jas), Niqabi Ninja, Peter Pan, Pieces, Police Cops in Space, Priscilla Queen of the Desert, Red Aloes, Renaissance, Rent, Rigoletto, Scenes from an Execution, Selwyn and Gabriel, Shakespeare in Love, Sherlock Holmes and the Curse of the Queen’s Diamond, Single Minded, So ry Miss Daisy, Songs of this Soil, State Fracture, Suddenly the Storm, Synergy, Tartuffe, The Eulogists, The Magic Flute, The Mother, The Mystery of Irma Vep, The Native Who Caused All The Trouble, The Play That Goes Wrong, The Rabble, The Visit, Thirst, Three’s a Crowd, Tiger Bay the Musical, Topdog/Underdog, Tswalo/Source, Twelfth Night, The Underground Library, Vlooi en die Koninginby/Kipper and the Queen Bee, What Remains and Who’s Your Daddy.

The student panel adjudicated another 35 student productions, bringing the total number of productions that were considered in 2017 to an astounding 115.

“The increased number of nominees in the category for Best New South African Script is extremely exciting as it means that local theatre-makers are becoming bolder in telling the stories that are at the heart of our collective lived experience. To see life imitating art in this way, is truly exhilarating.

We thank Fleur du Cap wine brand, the hardworking panel of judges, theatre-makers and all the creatives behind the scenes who made this possible,” says Melanie Burke, chairman of the judging panel.

WHEN & WHERE: Sunday, 18 March at 17:30 at the Baxter Theatre CentreMain Road, Rosebank, Cape Town 8001

TICKETS: A limited number of tickets for the ceremony at The Baxter Theatre will be on sale at R300 per person.
However, there is no reason to miss this exciting annual event! For the first time in the history of the awards theatre lovers can share in the celebrations from the comfort of their own home, in real-time, through a virtual experience, at only R100 per ticket, standard data rates apply. Purchase your tickets from the Baxter Box Office on 021 685 7880 or Webtickets from 15th February 2018.

Share your Flair with Fleur du Cap wine and celebrate excellence in theatre with the award recipients! Follow the awards on Facebook and on Twitter. For more information on Fleur du Cap Wines

Fleur Du Cap Theatre Award Nominees

Each award carries a cash prize of R15 000 and a silver medallion. All voting processes are audited and overseen by Distell Internal Audit and the legal firm Cluver Markotter Inc.
The nominees in the various categories are, in alphabetical order:

BEST PERFORMANCE BY A LEAD ACTOR IN A PLAY
André Roothman in Die Nag van Legio as Dogoman
Charlton George in Marat/Sade as Jean-Paul Marat
Craig Morris in Tartuffe as Tartuffe/Madame Pernelle
Ephraim Gordon in Die Dans van die Watermeid as Mills
Marty Kintu in Topdog/Underdog as Lincoln

BEST PERFORMANCE BY A LEAD ACTRESS IN A PLAY
Buhle Ngaba in What Remains as The Student
Charmaine Weir-Smith in Suddenly the Storm as Shanell
Faniswa Yisa in What Remains as The Archeologist
Tinarie van Wyk Loots in Hemelruim as Mariaan
Tinarie van Wyk Loots in Marat/Sade as Charlotte Corday

BEST PERFORMANCE BY A SUPPORTING ACTOR IN A PLAY
Bongile Mantsai in Marat/Sade as Duperret
Darren Araujo in Shakespeare in Love as Henslowe, Ensemble
Gerben Kamper in Die Nag van Legio as Oubaas Menge
Mark Elderkin in Twelfth Night as Malvolio
Wessel Pretorius in Twelfth Night as Feste

BEST PERFORMANCE BY A SUPPORTING ACTRESS IN A PLAY
Camilla Waldman in Tartuffe as Cléante
Faith Kinnear in Marat/Sade as Patient, Chorus
Jenny Stead in The Visit as Jackie Lodin
Renate Stuurman in Suddenly the Storm as Namhla
Robyn Scott in Shakespeare in Love as Elizabeth I, Ensemble

BEST PERFORMANCE BY A LEAD ACTOR IN A MUSICAL OR MUSIC THEATRE SHOW
Andile Gumbi in King Kong as King Kong
David Dennis in Priscilla Queen of the Desert as Bernadette
Jonathan Roxmouth in Evita as Che
Marc Lottering in Aunty Merle the Musical as Aunty Merle
Sne Dladla in King Kong as Pop

BEST PERFORMANCE BY A LEAD ACTRESS IN A MUSICAL OR MUSIC THEATRE SHOW
Ashleigh Harvey in Funny Girl as Fanny Brice
Edith Plaatjies in King Kong as Joyce
Emma Kingston in Evita as Eva
Nondumiso Tembe in King Kong as Joyce
Tarryn Lamb in Aunty Merle the Musical as Abigail

BEST PERFORMANCE BY A SUPPORTING ACTOR IN A MUSICAL OR MUSIC THEATRE SHOW
Anton Luitingh in Evita as Magaldi
Anton Luitingh in Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat as Pharoah
Sanda Shandu in King Kong as Lucky
Tshepo Ncokoane in Priscilla Queen of the Desert as Miss Understanding
Tshamano Sebe in King Kong as Jack

BEST PERFORMANCE BY A SUPPORTING ACTRESS IN A MUSICAL OR MUSIC THEATRE SHOW
Candice van Litsenborgh in Priscilla Queen of the Desert as Shirley
Isabella Jane in Evita as The Mistress
Josslynn Hlenti in King Kong as Petal
Kate Normington in Funny Girl as Mrs Brice
Tankiso Mamabolo in Aunty Merle the Musical as Lydia

BEST PERFORMANCE BY AN ENSEMBLE
The Cast of Marat/Sade
The Divas of Priscilla Queen of the Desert
The Cast of Shakespeare in Love
The Cast of Tartuffe
The Cast of What Remains

BEST PERFORMANCE IN A REVUE, CABARET OR ONE-PERSON SHOW
Daniel Mpilo Richards in State Fracture in Various Roles
Gideon Lombard in Die Reuk van Appels as Marnus
Jemma Kahn in In Bocca al Lupo as The Narrator
Sandra Prinsloo in Moedertaal as Nellie
Tony Bonani Miyambo in Kafka’s Ape as Red Peter

BEST PERFORMANCE IN AN OPERA – MALE
Fikile Mvinjelwa in Rigoletto as Rigoletto
Jaco Venter in Der Fliegende Holländer as Holländer
Lukhanyo Moyake in Rigoletto as The Duke of Mantua
Lukhanyo Moyake in Der Fliegende Holländer as Steuermann
Martin Mkhize in The Magic Flute as Papageno

BEST PERFORMANCE IN AN OPERA – FEMALE
Brittany Smith in The Magic Flute as Pamina
Johanni van Oostrum in Der Fliegende Holländer as Senta
Leah Gunter in The Magic Flute as The Queen
Noluvuyiso Mpofu in Rigoletto as Gilda
Nonhlanhla Yende in Rigoletto as Maddalena

BEST THEATRE PRODUCTION FOR CHILDREN AND YOUNG PEOPLE
Fred Abrahamse and Marcel Meyer for Peter Pan
Jon Keevy for The Underground Library
Marinda Engelbrecht and Margit Meyer-Rödenbeck for Vlooi en die Koninginby/Kipper and the Queen Bee

AWARD FOR MOST PROMISING STUDENT
Luntu Masiza, AFDA
Matthew Stuurman, UCT
Melani-Roxanne Breedt, AFDA
Tristan de Beer, UCT
Zoe McLaughlin, WTS

BEST NEW DIRECTOR
Dara Beth
Joshua G Ackerman
Nico Scheepers
Nwabisa Plaatjie
Thando Mangcu

BEST LIGHTING DESIGN
Nick Schlieper & Per Hording for Priscilla Queen of the Desert
Patrick Curtis for Marat/Sade
Tim Mitchell for King Kong
Wilhelm Disbergen for What Remains
Wolf Britz for Shakespeare in Love

BEST SET DESIGN
Brian Thomson for Priscilla Queen of the Desert (Bus Concept and Production Design)
Greg King for Suddenly the Storm
Jaco Bouwer for Marat/Sade
Nicola Mayer for Immortal
Nigel Hook for The Play that Goes Wrong

BEST COSTUME DESIGN
Birrie le Roux for King Kong
Birrie le Roux for Funny Girl
Leigh Bishop and Lieze van Tonder for Twelfth Night
Sasha Ehlers for Tartuffe
Tim Chappel and Lizzy Gardiner for Priscilla Queen of the Desert

BEST SOUND DESIGN, ORIGINAL MUSIC COMPOSITION OR ORIGINAL SCORE
Charl-Johan Lingenfelder for Original Music Composition (additional) for King Kong
Daf James & Michael Williams for Original Score for Tiger Bay the Musical
Neo Muyanga for Original Music Composition for Twelfth Night
Pierre-Henri Wicomb for Original Music Composition for Marat/Sade
Tarryn Lamb & Marc Lottering for Original Score for Aunty Merle the Musical

BEST NEW SOUTH AFRICAN SCRIPT
Die Dans van die Watermeid by Amee Lekas
Suddenly the Storm by Paul Slabolepszy
The Eulogists by Louis Viljoen
The Visit by Brent Palmer
What Remains by Nadia Davids

BEST DIRECTOR
Jaco Bouwer for Marat/Sade
Jay Pather for What Remains
Jonathan Munby for King Kong
Lara Bye for Die Reuk van Appels
Sylvaine Strike for Tartuffe

BEST PRODUCTION
Die Reuk van Appels – Theatrerocket (Johan van der Merwe and Rudi Sadler)
King Kong – The Fugard Theatre (Eric Abraham)
Marat/Sade – The Baxter Theatre (Nicolette Moses)
Priscilla Queen of the Desert – ShowTime Management (Hazel Feldman)
What Remains – Nadia Davids

PHOTO: Robyn Scott in Shakespeare in Love Photo credit Daniel Rutland Manners